Mapa stránek

Freestyle

Florbalový freestyle

Florbalový freestyle, neboli fríčko, se říká druhu florbalového pohybu, při kterém je míček jakoby přilepen na vnitřní straně čepele.
Až při bližším prozkoumání oné hokejky si můžeme všimnout většinou poměrně nenápadného přihnutí čepele. Chcete to také umět? Níže si můžete přečíst jak zahnout čepel. Dále se v sekci freestyle nachází přehled jednotlivých triků.

Rozdělení na základ a extrém

základ obsahuje nějakých pět základních triků, lze jej zvládnout relativně rychle a triky lze využívat ve hře
extrém je náročnější, míček se většinou pohybuje nad koleny (tedy pro hru nepovoleně vysoko) a vyžaduje maximální zahnutí čepele a zároveň i častý trénink. K zvládnutí toho nejzákladnějšího triku - tj. driblingu nad zemí (míček je na čepeli a hráč s ním někde ve výši holeně "kvrdlá" zprava doleva - tzv. "single" nebo "basic swing") - budete potřebovat velmi dlouhý trénink (já potřeboval cvičit každý den dva měsíce). Někteří u toho hopsají nebo klidně i leží. Jednou rukou, oběma, levou nebo pravou - je to jedno… Jde o zábavu - o styl a o show.
Jen pro představu uvedu, že drtivá většina prvoligových hráčů a třeba i reprezentantů žádné fríčkařské triky neovládá - je to spíše tak, že najdete v průměru jednoho fríčkaře na jeden tým. Mnozí z nich se však do hry příliš nedostanou. Přeci jen se už florbalový freestyle začíná vyčleňovat jako samostatná disciplína - velmi zahnutá čepel na klasickou hru také není úplně nejvhodnější - hůře se s ní střílí, přihrávky se samy od sebe zvedají, atd. Dokonce se do budoucna uvažuje o tzv. "freebandy" (ze švédského názvu pro florbal "innebandy"), což by měla být úplně nová týmová hra. K jejímu prosazení by to však ještě chtělo trošku širší fríčkařskou hráčskou základnu. I když se fríčko dnes vyvinulo v samostatnou disciplínu, nejvíce ceněni bývají však ti, kteří náročné triky dokáží efektivně zapracovat do klasického florbalu.

Freestyle na vrcholové úrovni

Prvním ze známých bavičů na vrcholné úrovni byl finský reprezentant Janne Tähkä. Z jeho nástupců se nejvíce prosadil Peter Runnestig ze švédského Pixba - ten totiž zvládá skvěle i ostatní herní činnosti a je tak asi nejpraktičtějším fríčkařem. Z našich kluků jsou asi největšími hvězdami Vítek Procházka (sám není florbalistou, ale hraje závodně pouze stolní tenis!), Honza Marvánek, Honza Kubiš, Vojta Šišma nebo mladý vítěz letošního soutěže na Czech Openu Patrik Dóža. Na freestylovém turnaji na Czech Openu - největším klubovém turnaji na světě - měla letos premiéru disciplína Z II [zí tú], která zohledňuje opět diváka a snaží se mu nabídnout co nejpestřejší podívanou.

Zahnutí čepele

První co na freestyle potřebujete je samotný nástroj v tomto případě florbalka, speciálně upravená pro tento účel. Teoreticky by postačila i samotná čepel, ale její neustálé vyměňování, při bylo přinejmenším značně nepříjemným ne-li nepřekonatelným problémem.

Jsou 2 základní cesty k freestylové čepeli:
1.Dražší, ale v podstatě bez práce. Koupit si už freestylovou čepel, popřípadě čepel. Ideální na fríčko jsou hole Zii, avšak nemají certifikát IFF a nemůžete s nimi hrát zápasy. V současnosti už má téměr každá firma alespoň jednu licenzovanou freestylovou hůl a proto by výběr měl být ovlivněn, právě tím jestli je to pouze na blbnutí nebo i na hru.
2.V podstatě zadarmo, zato poměrně pracný je si čepel sám ohnout. Podrobný návod viz níže.
Zde jsem vložil video jak ve stručnosti ohnout čepel pro fríčko. Požadovaného ohnutí lze dosáhnout například opakovaným zahřívám čepele jejího tvarování, ať už míčkem či nožem a jemu podobnými a následným rychlým zchlazením, ideálně vložením do mrazáku. Ale nemyslete si že čepel bude držet správně ohnutá již po prvním, druhém třetím ohýbání. Je to skutečně na dlouho a i po dlouhé době nemusí být výsledek, obzvláště u začátečníků ideální. Teď již slíbené video.


Jak již bylo řečeno tento postup je nutné několikrát opakovat vždy mezitím prudce zchladit.Chce to trpělivost, ale snaha přinese ovace a vy budete mít freestylovou čepel. Ještě bych rád doplnil, že se čepel při neustálé zahřívání a následném zchlazení opotřebovává a ztrácí především pevnost.

Pokud jste čepel úspěšně přizahnuli, můžete přejí na stránku a samotných freestylových trikách.

Zdroj:http://www.teepek.cz/


BlueBoard.cz
BlueBoard.cz
<center><script type="text/javascript" src="http://hostuju.cz/reklama/baner.php"></script></center>