Mapa stránek

Vybavení > Jak vybrat správnou florbalku

Výběr florbalové hole

Už vás nebaví si florbalku pořád jen půjčovat, a chtěli byste lepší? Zlomili jste starou nebo si prostě jen chcete dopřát novou hůl? Tak to jste zde správně zde máte pár rad jak se vyznat v nepřeberném množství hokejek a informací a vybrat pro vás tu pravou.

1. Zahnutí čepele

Ze všeho nejdůležitější ze zahnutí čepele - pravé nebo levé. Taky se vám to pořád plete? Takže jak to zjistit. Chytněte oběma rukama florbalku nebo jakoukoliv tyč a zkuste odehrát imaginární míček. Na jakou stranu vám to přijde přirozenější tak takové zahnutí byste si měli zvolit - levá ruka drží tyč níž, pak volte zahnutí levé a samozřejmě naopak.

2. Délka

Také enormně důležitá vlastnost. Kladete si otázku proč je délka tak důležitá. Správná délka florbalku má zásadní vliv na kontrolu míčku a přesnost s prudkostí střely. A co se stane pokud není délka správná?

Příliš krátká florbalka:

V tomto případě je hlavním problémem malý dosah a hlavně nebezpečí zranění zad z neúměrného předklonu.

Příliš dlouhá florbalka:

I přílišná délka má svá negativa. Především pomalá práce s míčkem, špatná střelba a v neposlední řadě míček je daleko od těla - Ale v tomto případě to není tak jednoznačné. Setkal jsem se i s lidmi co si radši koupili delší hokejku právě díky jejímu delšímu dosahu.

Základní poučkou je že by měla dosahovat přibližně po pupek. Níže již přesnější tabulka.

Správná délka florbalky
Vaše výška Délka florbalky
100 - 120 cm 60 cm
120 - 140 cm 70 cm, 75 cm
140 - 150 cm 80 cm
150 - 160 cm 85 cm, 87cm
160 - 175 cm 91 cm, 92 cm
175 - 190 cm 95 cm, 96 cm
   > 190 cm 99cm, 100 cm, 101cm, 104 cm...

3. Tvrdost

Aneb co to tvrdost vlastně znamená. Ty co to nezajímá můžou s klidným srdcem přejít na tabulku níže, ovšem pro zájemce vysvětlení.
Tvrdost je měřena jako velikost horizontálního ohnutí hole při působí síly o velikosti 10 Newtonů kolmo k podlaze. Ani zde to není přesně zaškatlkováno. Dost často to bývá individuální a zkušenější hráči jistě vědí co je pro ně nejlepší, ale takoví asi tento článek číst nebudou. Obecně platí - čím těžší hráč tím tvrdší hokejka. Dále se u povětšinou tvrdých obránců doporučuje tvrdší, zato u techničtějších útočníků měkčí viz tabulka:

Správná tvrdost florbalky
Vaše hmotnost Tvrdost florbalky
0 - 50 kg 32 - 36 mm
50 - 60 kg 30 - 32 mm
60 - 75 kg 27 - 30 mm
75 - 90 kg 25 - 27mm
   > 90 kg 19 - 25 mm

Hodnoty jsou spíše orientační

4. Tvrdost čepele

Tato vlastnost je taktéž velmi individuální záležitostí a začátečníkovi to může být jedno. I zde stejně jako u tvrdosti celé hole platí že tvrdší čepel patří do rukou drsného obránce, měkká pro hračičky do útoku a střední pro všechny.

5.Vlastnosti čepelí

Vrtule

čím je špička čepele otevřenější směrem vzhůru, tím výše budeš střílet. Když bude vrtule přiliž velká hrozí ti, že každou střelou přestřelíš branku.

Hloubka

čím hlubší čepel bude tím lépe a rychleji budeš střílet tahem. Naopak když bude v čepeli malá hloubka tím lépe budeš nahrávat a střílet příklepem. Sklon: je úhel mezi čepelí a shaftem. Čím větší tím dále od těla budeš hrát a naopak čím menší úhel tím blíže u těla budeš hrát.

6. Ostatní vlastnosti

Každá hokejka bude samozřejmě vynášena výrobci do nebe a každá její nová technologie bude ta nejlepší a materiál ten nejpevnější a nejlehčí zároveň. Proto je nutno brát popisky hokejek s rezervou.
Někdy bývá uveden materiál hole, druh omotávky, typ čepele, váha, typ rukojeti (válec nebo ovál)... Takže hezky po pořádku v současnosti je naprostá většina holí vyráběna z karbonových vláken - která jsou jistotou, občas se objeví i grafitová hůl s tou sice nemám zkušenosti ale že by byla špatná se rozhodně říct nedá. Z následujících se zobecnit dá snad už jen váha, i když není to jen váha jako spíš samotné vyvážení hokejky, to ale bohužel z žádných popisků nepoznáte. Ostatní vlastnosti už jsou naprosto individuální záležitostí jedince a rozhodnout lze pouze po několika měsících hraní. Obecně ale platí snad z výjimkou těch nejdražších že kvalita bývá přímo úměrná ceně. Toť vše k výběru hokejky, doufám že si i s mojí pomocí zvolíte florbalku která bude nejlépe vyhovovat právě vám a v případě špatného výběru moji stránku hned nezatratíte.
BlueBoard.cz
BlueBoard.cz
<center><script type="text/javascript" src="http://hostuju.cz/reklama/baner.php"></script></center>